Včelařství Švihálkovi

Jak děláš ten med a kolik do něj dáváš cukru?

medomet vidlička

Nevěřili byste, kolik lidí tahle otázka zajímá.. Je to však velmi jednoduché - med dělají včely a včelař jim ho "pouze" vezme. A co si pod tím představit? Včelař vezme z úlu plástve plné medu a vymění je za prázdné. Pak už stačí odstranit vosková víčka včelařskou vidličkou, aby med mohl z buněk ven, a rámky mohou do medometu. Tam se s nimi zatočí (od toho říkáme "točit med") a med odstředivou silou vylétá na stěny medometu. Steče dolů, kudy ho vypustíme a přes síto přecedíme do konví či kbelíků. Med necháme den odstát, aby vyplavaly i poslední zbytky nečistot, které sebereme a můžeme rozlévat do sklenic.

A co ten cukr?

krmení cukrem

Jelikož včelaři kupují cukr ve velkém, spousta lidí se domnívá, že ho přidávají do medu. S tím jsem se ale doposud nesetkal. Protože jsme ale přes léto připravili včely o všechny jejich zásoby, musíme jim zabezpečit jiné na období zimy. Chceme totiž aby nám přežily do jara abysme i další rok měli med. Na podzim jim proto podáváme cukerný roztok, který si včely uloží do prázdných pláství. Já jim ho například podávám shora, pomocí velké sklenice od okurek.

Jak to, že je med tak sladký?

Med je vlastně včely zpracovaný nektar z rostlin či medovice. Včely si ho mezi sebou předávají, přičemž ho ještě obohatí o látky ze svého těla a po uložení do buněk z něj odpařují přebytečnou vodu. Pokud to přirovnám ke šťávě kterou si doma děláte, je to proces přesně opačný. Ze sladké šťávy (nektar či medovice) včely vyrábí "koncentrát". Jako děti jsme vycucávali nektar z některých rostlin (hluchavka apod.), protože byl sladký. Znásobte si to 20x a máte důvod na světě.
(Laicky vysvětleno bez glukózy, sacharózy apod.)

Kolik medu je v jednom rámku?

rámek rámek

Rámek na těchto obrázcích obsahoval 2.3kg medu. Průměr však odhaduji na 1 - 1.5kg na rámku, ale také mohou mít i více. Používám rámkovou míru 39x24 cm. Pozn.: Na obrázcích je 1 rámek vyfocen z obou stran.