Včelařství Švihálkovi

Medové kokosky

Ingredience

Postup

Med, cukr a bílky šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí.

Přisypeme kokosovou moučku a mouku nebo strouhanku

Ze studené směsi děláme pusinky a klademe je na vymazaný plech.

Pečeme v mírně vyhřáté troubě do zlatova.

Medovník

Ingredience

Na krém

Postup

Připravte si vodní lázeň. Do kastrolu nalijte vodu a postavte na něj větší ohnivzdornou misku tak, aby se nedotýkala hladiny. Vodu přiveďte k varu. Do misky vložte heru a nechte ji pomalu rozpustit. Potom do ní rozklepněte vejce a postupně přidejte med, cukr, mouku i jedlou sodu. Předehřejte troubu na 170°C, horkovzdušnou na 150°C

Směs v misce míchejte vařečkou nebo ručním hnětačem, dokud těsto nebude mít zlatavou barvu.

Na plech natáhněte pečící papír a obkreslete na něj talíř či dortovou formu. Do kruhu pak gumovou stěrkou rozetřete v co nejtenčí vrstvě těsto; mělo by kružnici asi o centimetr přesahovat. Placku pečte do zlatova (7 - 10 minut) a totéž proveďte i s ostatními. Placek Vám vyjde tak 6 - 8 dle velikosti vajec a konzistence těsta. V horkovzdušné troubě můžete péct pláty najednou.

Upečené placky okrájejte. Na každou můžete položit talíř a nožem oříznout přesahující okraj. S výhodou můžete použit variabilní dortovou formu s odnímatelným dnem. Okraje nevyhazujte, budete je potřebovat na závěrečné zdobení.

Vyrobte krém a posypku. Máslo a mléko vyšlehejte do hladka - trvá to cca 10 minut. Nakonec připravte posypku z okrájených kousků těsta - kraje vložte do mísy a prsty je na jemno rozdrobte.

Sestavte dort. Pomocí kulatého nože rozetřete krém na první plát. Přiklopte další plackou, kterou opět namažete máslovým krémem. Opakujte tak dlouho, dokud vám nedojdou medovníkové pláty. Na závěr potřete celý dort včetně boků krémem, posypte ho sekanými ořechy a poprašte připravenou posypkou.